mianro
03 خرداد 1402 - 21:52

معاون وزیر جهاد کشاورزی:آبیاری هوشمند از اصلی‌ترین برنامه‌های حوزه آب است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها در حوزه آب، آبیاری هوشمند است و امروزه تکنولوژی‌‌های جدید به کمک ما آمده اند تا ما بتوانیم برای هر لیتر آب برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، صفدر نیازی امروز در حاشیه برگزاری گردهمایی دو روزه مدیران ستادی و استانی آب و خاک کشور که در شیراز در حال برگزاری است، با اعلام این خبر گفت: تغییر اقلیم رخ داده و بارش کم شده و منابع ما به شدت کاهش یافته؛ پس ما موظف هستیم بابت قطره قطره آبی که وزارت نیرو در اختیار ما می‌‌گذارد برنامه ریزی کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از منابع مهم بخش کشاورزی، آب و خاک است، ابراز کرد: انتظار ما این است که وزارت نیرو  ابتدا سهم آب بخش کشاورزی را به صورت حجمی‌ تحویل دهد تا ما بتوانیم بابت  آن برنامه‌ریزی ی لازم را انجام دهیم و حداکثر تولید را از بابت محصول داشته باشیم.
نیازی با اذعان به اینکه خاک بستر تولید است و تا شناختی از خاک نداشته باشیم و پتانسیل خاک را ندانیم، نمی‌‌دانیم چه محصولی و به چه میزان باید تولید کنیم، اظهار داشت: به همین منظور انجام مطالعات خاکشناسی، تهیه نقشه خاکشناسی، تناسب اراضی و تهیه نقشه آلی خاک باید مورد توجه قرار گیرد.
خاک کشور به لحاظ میزان ماده آلی بسیار فقیر شده است

وی با اشاره به اینکه خاک کشور به لحاظ میزان ماده آلی بسیار فقیر شده اضافه کرد: تغذیه کودی و مسائلی که به تغذیه خاک بر می‌‌گردد نیز یکی از موضوعات بسیار مهمی‌ است که در برنامه هفتم دولت سیزدهم به شدت پیگیری می‌‌شود و ما باید بتوانیم پایداری تولید را در بخش کشاورزی داشته باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه بهره وری عوامل متعددی دارد، افزود: بهره وری در آب مورد بحث است، آخرین عددی که ما داریم ۱.۵ کیلو تولید به ازای یک مترمکعب آب مصرفی است، ما برنامه داریم که تا پایان برنامه هفتم بتوانیم این را به یک کیلو و هشتصد گرم برسانیم.
به گفته نیازی اگر بتوانیم تقریبا یک ششم بهره وری از آب را ارتقا دهیم یعنی ۱۷، ۱۸ درصد بهره وری در حوزه تولید را ارتقا داده‌ایم که نیاز به زیرساخت ‌و سرمایه گذاری و کاری ترویجی دارد. 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برنامه دوم تا ششم توسعه کشور مقرر شده بود که وزارت نیرو آب را حجمی‌ تحویل بخش کشاورزی دهد، گفت: الان هم اصرار داریم که اگر ما بخواهیم برنامه ریزی کنیم برای تولید باید آب به صورت حجمی‌ به بخش کشاورزی تحویل شود.

به گفته وی این اقدام نه اینکه اجرا نشده بلکه به طور کامل و 100 درصدی اجرا نشده و در استان خراسان رضوی تقریبا تمام چاه و موتور پمپ  به سامانه  لازم و کنتوری هوشمند مجهز شده اند، ولی بنا بود در کل چاه و قنات ی کشور و کل شبکه  وسدهای موجود انجام شود. 

وی در ادامه گفت: هم آب مهم است و هم خاک؛ مقام معظم رهبری فرمودند که تامین آب امکان پذیر است ولی تامین خاک امکان ندارد. 

نیازی به موضوع گردهمایی مدیران آب و خاک کشور نیز گریزی زد و گفت: مدیران آب و خاک کشور دو روز اینجا جمع شدیم تا درخصوص سیاستهای بخش وزارت جهاد کشاورزی هماهنگ شویم و از آنجا که امسال سال افزایش تولید است، اصلی‌ترین بخش تولید بخش کشاورزی است و ما موظف هستیم حسب دستور مقام معظم رهبری افزایش تولید داشته باشیم از این رو باید یک هماهنگی در تدوین سیاستهای سال 1402 و برنامه هفتم داشته باشیم.

پایان پیام/ ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1236549